środa, 28 listopad 2018 12:37

Dlaczego warto zadbać o bezpieczne niszczenie dokumentów?

Odpowiedzialność to jedna z najważniejszych cech, jakie należy wykazać, by móc liczyć na owocną współpracę z innymi ludźmi lub podmiotami. Wyrażać się będzie ona w wielu rzeczach i zachowaniach. Jedną z nich jest dbałość o to, by nie narażać osób powierzających nam swoje dane na niebezpieczeństwo związane z przejęciem ich przez osoby niepowołane. A dojść do tego może bardzo łatwo. Wystarczy, że nie sprawujemy należytej kontroli nad swoim zasobem zarchiwizowanych dokumentów, albo usuwamy je w nieodpowiedni sposób.

 

Czy chcielibyśmy się dowiedzieć, że mamy wziętą jakąś pożyczkę?

Wyobraźmy sobie, że uzbierawszy już po długim oczekiwaniu odpowiednią ilość pieniędzy (bo akurat nie lubimy ryzyka i nie zaciągamy pożyczek ani kredytów) zbieraliśmy się właśnie do jakiegoś ważnego dla nas, a wymagającego szybkiej decyzji i wpłaty zakupu. Tymczasem, nasze konto zajął komornik, który przecież nie ma nawet kompetencji do tego, by badać zasadność tytułu wykonawczego. Nie spłaciliśmy swojego zadłużenia – dowiadujemy się. Jakiego zadłużenia? To nie są wcale rzadkie sytuacje. Dużo było przypadków, gdy przestępcy korzystający z niefrasobliwości nastawionych na sprzedaż pracowników banków i innych firm finansowych, dysponując czyimiś podstawowymi danymi i numerem pesel, a także podrobionym (czy też „kolekcjonerskim”) dowodem osobistym, szykowali nieświadomym ludziom podobne niespodzianki. I choć odkręcenie każdej z nich jest możliwe, nierzadko wiążą się z tym poważne kłopoty. A to tylko jeden z możliwych skutków nieprawidłowego postępowania z danymi osobowymi. W niejednej firmie przechowywane są ogromne ilości zawierających wrażliwe informacje dokumentów. Wymaga to często dużej ilości miejsca, toteż gdy tylko przestają być potrzebne, zawsze dobrze jest się ich pozbyć. Sposób w jaki to zrobimy ma jednak znaczenie – nie ma natomiast żadnego to, że chodzi o papiery wytworzone np. pięć, czy dziesięć lat temu. Jeśli nie przemawia do nas kwestia ryzyka ciążącego nad osobami, których dotyczą, to pomyślmy o grożącej nam jako administratorowi danych odpowiedzialności karnej.

Zadbajmy o dokładne zniszczenie każdego skrawka papieru

Prawidłowe niszczenie dokumentów zawierających m.in. dane osobowe to elementarny obowiązek każdego ich administratora. Pomimo tego, że w pracy wielu firm i instytucji coraz szerzej korzysta się z archiwizacji i komunikacji cyfrowej, duża ilość dokumentacji papierowej wytwarzana jest i tak, stanowiąc potencjalny problem. Samodzielne radzenie sobie z nim, zwłaszcza jeśli dotyczy bardzo obszernych zasobów, jest albo bardzo kłopotliwe (i grozi np. mandatem, jeśli postanowimy je spalić w ognisku), albo nieskuteczne. Specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień i dysponują odpowiednimi metodami, zajmą się tym błyskawicznie i w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo. Powierzanie dokumentów firmie Ekosimpol stanowi także działanie proekologiczne, jako że pozostały odpad oddajemy do zakładu produkcji papieru. Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Przeczytane 1119 razy Ostatnia modyfikacja środa, 28 listopad 2018 14:17